Astronaut Andrew Feustel přijede do Česka popularizovat vesmírný výzkum

12.03.2019

Hned druhý den po příletu, 5. dubna 2019 od 10.00 hodin se v budově Akademie věd na Národní třídě v Praze uskuteční úvodní tisková konference. Program se koná v Praze, Terezíně, Olomouci, Ostravě a Brně. Besedy pro veřejnost budou tlumočeny a všechny jsou zdarma.

„Akademie věd se úspěšně podílí na mnoha projektech v oblasti výzkumu vesmíru. Proto si vážíme toho, že Andrew Feustel přijal pozvání právě od nás. Jde o jeho třetí oficiální návštěvu Akademie věd i České republiky a jsme rádi, že tentokrát se těžiště jeho programu odehraje v regionech. Je skvělé, že se nám daří popularizovat vědu třeba i tím, že do Česka zveme významné světové osobnosti. Takovou osobností Andrew Feustel bezesporu je,“ komentuje turné předsedkyně Akademie věd ČR Eva Zažímalová.

Příběh astronauta
Andrew Feustel navštívil Českou republiku poprvé v roce 2009 po svém letu v raketoplánu Atlantis k Hubbleovu kosmickému dalekohledu, když do svého osobního balíčku astronauta vzal Písně kosmické Jana Nerudy. Právě v České republice se dozvěděl zprávu, že poletí podruhé – a to v roce 2011 v raketoplánu Endeavour na Mezinárodní kosmickou stanici.

Tehdy s sebou vzal symbol mnoha generací – Pohádkovou postavu Krtka autora Zdeňka Milera, který se stal „českým astronautem“ a skrze něj jsme především dětem a mládeži ukazovali, jak se žije na oběžné dráze. Vzdělávací program Do kosmu s Krtkemfunguje dodnes a přinášel informace i z třetího letu Andrewa Feustela v roce 2018, kdy astronaut strávil na Mezinárodní kosmické stanici přes půl roku a v druhé polovině pobytu byl jejím velitelem.

I při této cestě vzal opět Krtka-astronauta, jen menšího, protože v kabině Sojuz bylo pro cestu na Mezinárodní kosmickou stanici méně místa než v raketoplánu. S sebou vzal také kresbu židovského chlapce Měsíční krajina, kterou nadaný třináctiletý Petr Ginz nakreslil v roce 1942 v Terezínském ghettu.

Andrew Feustel k dnešnímu datu strávil ve vesmíru 226 dní, z toho 61 hodin a 48 minut ve volném kosmickém prostoru. V tomto příběhu tak představíme jednoho z nejzkušenějších astronautů světa. Zájemci se s ním budou moci setkat na besedách pro veřejnost.

Na turné astronauta Andrewa Feustela a jeho paní Indiry Feustelové spolupracuje Akademie věd s Velvyslanectvím USA v Praze a Astronomickým ústavem AV ČR.

PROGRAM návštěvy Andrewa Feustela včetně informací pro novináře, které budou průběžně aktualizovány, naleznete na webových stránkách Akademie věd ČR v sekci Akce pro veřejnost.

Zdroj: http://www.avcr.cz/cs/pro-media/aktuality/Astronaut-Andrew-Feustel-prijede-do-Ceska-popularizovat-vesmirny-vyzkum/