„Science centra jsou klíčová pro získávání dalších generací kvalifikovaných a nadšených lidí pro vědu, výzkum a inovace, a tím i pro pokročilou ekonomiku. Taková věc se buduje dlouho, stojí hodně peněz a má velmi kvalifikované pracovníky. Zničit se to ale může během chvilky,“ připomíná předsedkyně Akademie věd Eva Zažímalová.

Věda najde řešení pro stávající i budoucí problémy lidstva, udělejte pro to něco — vezměte své děti a vnoučata a navštivte své science centrum,“ vyzývá nejcitovanější žijící český vědec Pavel Hobza z Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd ČR.

„Je naprosto nutné, aby ta centra přežila, protože lidé, kteří tam pracují, jsou odborníci. Když je ztratíme, tak centra nebudou mít žádný vliv na další rozvoj vzdělanosti,“ varuje český astronom Jiří Grygar.

 Jaká je situace v jednotlivých centrech?

iQlandia v Liberci
Obecně prospěšná společnost, která patřila mezi 10 nejnavštěvovanějších turistických cílů v České republice. Roční výnosy i náklady 50 mil. Kč, soběstačnost 99 %, ztráta tržeb za duben a květen 10 mil. Kč, v dubnu propustili 30 % zaměstnanců, bez pomoci na podzim musí jít do insolvence. Zachraň iQlandii – předplať si vstupenku a staň se patronem vědy.

Svět techniky v Ostravě
Je součástí zapsaného spolku Dolní oblast Vítkovice, roční výnosy i náklady 40 mil. Kč, ztráta za březen a duben 5 mil. Kč, v současnosti uvolnila všechny zaměstnance na dohodu a využívá aktivně program Antivirus.

Techmania v Plzni
Obecně prospěšná společnost, roční výnosy i náklady 50 mil. Kč, soběstačnost
66 %, ztráta za březen a duben 6 mil. Kč, v dubnu zřejmě propustí 65 % pracovníků, pak bude otevřeno jen 4 dny v týdnu. Podpořte Techmania Science Center!

VIDA! science centrum Brno
Příspěvková organizace Jihomoravského kraje, roční výnosy i náklady cca 60 mil. Kč, soběstačnost 35 %, ztráta za březen a duben 2 mil. Kč, nyní bez úspor, nicméně nejméně problematická, drží ji nad vodou zřizovatel a město Brno.

Kontakt pro média:
Jiří Dušek, ředitel Hvězdárny a planetária Brno, člen České asociace science center
tel. 775 354 555, dusek@hvezdarna.cz